|
En aquesta guia didàctica s'exposen els objectius, continguts i criteris d'avaluació de la WebQuest d'EL COMIC, dirigida a alumnes de Cicle Superior de primària (preferentment alumnes de 6è) en les àrees de llengua i educació visual i plàstica.
ÀREA DE LLENGUA
OBJECTIUS:
- Practicar la lectura i la recerca d'informació utilitzant enciclopèdies i diccionaris de la xarxa.
- Reconeixer la idea principal d' un text
- Identificar elements lingüístics i no lingüístics que intervenen en els còmics.
- Redactar textos de tipologia diversa (a partir d'un model o de manera lliure però ordenada).
- Utilitzar les normes ortogràfiques bàsiques
- Respectar el torn de paraula i valorar les idees i intervencions dels altres.
CONTINGUTS
Procedimentals
- Lectura per la recerca d'informació
- Reconeixement de la idea fonamental en un text.
- Elaboració de textos (seguint pautes de presentació prèviament establertes o de manera lliure)
Conceptuals
- Tècniques d'expressió escrita i tipologies textuals utilitzades en el còmic
- Relació text - imatge i la seva importància en el còmic
- Normes ortogràfiques bàsiques
Actitudinals
- Interès pel funcionament dels diccionaris i enciclopèdies de la xarxa
- Gust per conèixer les característiques de la tipologia textual utilitzada en els còmics
- Respecte envers les idees dels altres i al torn de paraula ÀREA D'EDUCACIÓ ARTÍSTICA: VISUAL I PLÀSTICA
OBJECTIUS:
- Comprendre la relació d'imatges ordenades en el temps que formen part del còmic
- Conèixer la representació del volum damunt la superfície plana (clar/fosc).
- Utilitzar les noves teconologies en la mesura del possilbe
- Valorar el material emprat per a les activitats així com les creacions dels autors.
CONTINGUTS
Procedimentals
- Seqüenciació d'imatges: ordenació temporal
- Representació del volum damunt el pla
Conceptuals
- Representació bidimensional del volum
- Lectura de la imatge
Actitudinals
- Actitud col·laboradora i participativa
- Emotivitat envers el món de les formes i els colors utilitzats en els comics
Respecte a les competències bàsiques en
TIC que es preveu assolir ja estan incloses en les àrees de llengua i educació visual i plàstica (Practicar la recerca d'informació amb l'ús de les noves tecnologies) .
ALUMNAT AL QUAL VA DIRIGIDA: com ja està explicat al principi d'aquesta pàgina la WQ d'El còmic va dirigida a alumnes de 6è de primària, i tot i que és el nivell més adient per al qual ha estat creada aquesta WQ es pot treballar amb alumnes d'altres nivells adaptant les ajudes dels mestres.
CONEIXEMENTS PREVIS: En la primera activitat es realtiza una profundització en el món del comic, el qual és prou conegut per l'alumnat de Cicle Superior.
DESTRESES RELATIVES A LES TIC: Els recursos que es posen a l'abast dels alumnes en cada activitat són prou específics per facilitar-los la feina i no requereixen grans coneixements en aquest camp. Les úniques destreses que han de tenir per fer-los les tasques més fàcils són en el treball amb imatges, ja que hauran de grabar-les i insertar-les després el processador de textos word, tenint en compte el seu tamany, posició en el document... TEMPORITZACIÓ: Es preveuen 5 sessions d'una hora de durada cadascuna (una hora per a cada activitat + 1 hora més per acabar de perfilar el treball)
ORGANITZACIÓ: Les activitats es realitzaran a l'aula d'informàtica del centre i cada grup disposarà d'un ordinador per als tres components (si l'escola disposa de més aparells informàtics l'ideal seria un ordinador per alumne). No serà necessàra la col·laboració d'altres mestres, ja que el paper de la mestra serà un suport al treball cooperatiu i resolucó de possibles problemes.
MATERIAL NECESSARI: Mínim un oridnador per grup, amb el processador de textos Microsoft Word i un explorador d' internet.
DESENVOLUPAMENT DE LES SESSIONS: En la primera sessió en que es farà la presentació de la WebQuest la mestra explicarà la dinàmica de treball que es seguirà i es realitzaran els grups de 3 alumnes, escollint cadascun el rol que prefereixi (periodista, creador de còmics, fotògraf).Es farà una lectura de tots els apartats de la Webquest, perquè quedi clara la tasca, el procés, les activitats a relitzar i sobretot conèixer els criteris que es tindran en compte en l'avaluació.
AVALUACIO: En la graella d'avaluació es valoraran les aprotacions fetes al grup així com el treball individual
SUPORTS: els alumnes rebran en tot moment el suport de la mestra per solucinar problemes tècnics o de manca de coneixements informàtics, així com les ajudes necessàries per comprendre el que demanen les activitats. El treball és una recerca d'informació i posterior reflexió dels alumnes, per tant el paper del/de la mestre/a ha de ser d'orientador.
Finalment, només em queda animar a tots els mestres que utilitzin aquesta WQ i que em facin arribar els seus comentaris, crítiques o queixes a la meva adreça de correu electrònic bgonza24@xtec.es ja que és a a partir de la seva utilització quan podrem veure les seves mancances. GRÀCIES PER VISITAR LA WEBQUEST DEL CÒMIC i ÀNIMEU-VOS A FER-NE DE NOVES! |